Czesi liczą zyski z polskich turystów narciarskich
W Czechach znajdziemy około 300 tras biegowych o łącznej długości ponad 3000 kilometrów. To 2 razy więcej niż łączna długość polskich autostrad. Nic zatem dziwnego, że nasi południowi sąsiedzi liczą systematyczny wzrost zysków z polskich turystów.
2016-01-22, 10:48

Trasy są regularnie przygotowywane, o różnych poziomach trudności. Są tu zarówno łatwe trasy, odpowiednie dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi, średniej trudności dla bardziej zaawansowanych, lubiących wyzwania, a także trasy trudne dla doświadczonych biegaczy. 

Z najpopularniejszej z nich, tzw. Magistrali Izerskiej w czasie sezonu korzysta ponad 500 000 narciarzy. To 2 razy więcej niż populacja Gdyni i aby pomieścić jednocześnie taką ilość ludzi potrzebowalibyśmy dwunastu takich stadionów, jak ten przygotowany na EURO we Wrocławiu.   

Turystów z Polski przybywa. Według danych Czeskiej Organizacji Turystycznej w I kwartale 2015 w porównaniu do I kwartału 2014 zanotowano wzrost ruchu turystycznego z naszego kraju o 18,7%. Każdy turysta to oczywiście wpływy dla branży noclegowej, gastronomicznej, sportowej i rozrywkowej. Tym bardziej, że przeważnie nie są to wyjazdy jednodniowe. Polacy w Czechach spędzają przeciętnie blisko 4 dni i zatrzymują się głównie w hotelach trzygwiazdkowych.

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPISY TRAS:

 Karkonosze

Najwyższe góry Czech oferują  łącznie 550 kilometrów przygotowanych tras. Na narciarzy czekają przepiękne widoki, znakomicie przygotowane szlaki i doskonałe zaplecze. Malownicza 13-kilometrowa trasa ze św. Piotra do Szpindlerowego Młyna wiedzie niemal przez cały czas w dół. Biegaczom spodoba się także 17-kilometrowa trasa od schroniska Špindlerovka na Labské pláně, prowadząca na grzbiet górski. Odcinek od schroniska Vrbatova bouda wiedzie już cały czas w dół.

Największą popularnością cieszą się trasy w okolicy Benecka, ośrodek narciarski Hraběnka w Jilemnici albo w okolicach Rokytnice nad Jizerou czy Jánských Lázní.

 Słynna Magistrala Karkonoska mierzy dziewięćdziesiąt kilometrów perfekcyjnie przygotowanych i oznaczonych  tras,  ma swój początek w Harrachovie

 Góry Izerskie

Nie bez powodu Góry Izerskie zwane są „Mekką“ narciarzy biegowych.  Wspaniałe trasy, piękna przyroda i usługi na najwyższym poziomie. Tutejsza Izerska Pięćdziesiątka  należy do najsłynniejszych zawodów narciarskich w Czechach. Odbywa się corocznie od 1968 roku, zwykle w drugą niedzielę stycznia.

Do dyspozycji biegaczy jest 170 kilometrów tras narciarskiej Magistrali Izerskiej. Miłośników biegówek zapraszamy do udziału także w innych zawodach narciarskich w Czechach i odkrywania tutejszych wspaniałych tras biegowych.

Na Magistralę Izerską można wyruszyć na przykład z Bedřichova. Ale można wybrać także krótszą trasę i włączyć się w innym miejscu, w takich miejscowościach jak na przykład Oldřichov w Hájích, Nové Město pod Smrkem, Desná, Horní Polubný albo Martinské údolí w Kořenově. Do najpiękniejszych części tej trasy zaliczane są przede wszystkim okolice Kristiánova, Nových Luk i Jizerky.

Idealnym punktem wypadowym jest na przykład Smědava, do której można dojechać samochodem albo  na biegówkach z Harrachova. Trasa o długości 14 kilometrów z Harrachova od początku prowadzi przez jeden z najpiękniejszych odcinków koło romantycznej osady Jizerka i wzdłuż rzeki Jizery przez Mořinu i Promenádní, gdzie z pewnością warto obejrzeć także umocnienia granicy z czasów wojny. Po przybyciu do Smědavy warto zrobić sobie przyjemność i zjeść coś dobrego w tutejszym schronisku górskim, które stoi w tym miejscu już ponad 200 lat.

Ze Smědavy można skierować się na przykład do Bedřichova, po 14 kilometrowej trasie, która najpierw okrąża drugą pod względem wysokości górę całego pogórza, Jizerę, z przylegającą do niej puszczą. Potem można przejechać przez rezerwat Na Čihadle, Kristiánov i Novou Louku aż do Bedřichova. Jeżeli po drodze będziecie mieli ochotę na coś dobrego, to warto zatrzymać się w Nové Louce w tamtejszym pałacyku, w którym z pewnością przygotują coś smacznego.  

Wysoczyzna

Prawdziwym rajem dla amatorów biegówek jest region Wysoczyzna (Vysočina). Utrzymywane trasy znajdziemy przede wszystkim w okolicach Gór Žďárskich (Žďárské vrchy). Najważniejszym ośrodkiem narciarstwa biegowego jest Nové Město na Moravě. Możemy wybrać się na wycieczkę po trasach, na których odbywały się w ostatnich latach zawody Pucharu Świata. Znajdziemy tu także łatwiejsze trasy.

Jesioniki, Beskidy

Morawy Północne oferują wiele świetnych miejsc dla narciarzy, zarówno zaawansowanych, jak i początkujących. Trudniejsze trasy wiodą na grzbiet Beskidów i Jesioników. Mniej doświadczonym narciarzom proponujemy wycieczki do ciekawych miejsc w okolicy. Warto zwiedzić na przykład skansen w miejscowości Rožnov pod Radhoštěm, unikatowe Muzeum Papiernictwa w Velkich Losinách lub Muzeum Tatry w mieście Kopřivnice.

Magistrala Jesioników (Jesenická magistrála)

Aby przemierzyć całą Magistralę Jesioników, trzeba pokonać prawie 60 kilometrów przez pogórze Jesioników.

Najlepiej wyruszyć z Ramzovskiego sedla na Šerák, z różnicą poziomów prawie 600 metrów. Jeżeli nie czujecie się na siłach, to warto skorzystać z kolejki linowej z Ramzovéj. Trasa prowadzi dalej na  szczyt Keprníka, z którego roztacza się piękny widok od razu na trzy czeskie pogórza –Jesioniki, Karkonosze i Beskidy. Następnie czeka nas  zjazd do Červenohorskiego sedla.

W Jesionikach jest takže sporo łatwiejszych, dobrze utrzymanych tras biegowych Jedną z najłatwiejszych jest trasa ośmiokilometrowa, prowadząca z Červenohorskiego sedla na Červeną horę. Trasa jest bardzo ciekawa. Wystarczy wejść na szczyt  Červenej hory i rozejrzeć się po okolicy. Można stąd zobaczyć całe Jesioniki, Pradziada, Śnieżnik Kralicki  Jeseníky, Praděd, Kralický Sněžník i jeden z najoryginalniejszych zabytków techniki w Republice Czeskiej – elektrownię szczytowo-pompową  Dlouhé Stráně.

Trasa, po której można dotrzeć na najwyższy szczyt Jesioników – Pradziad, jest średnio trudną trasą o długości 12 kilometrów, prowadzącą z  Ovčárny do Koutů nad Desnou.

Morawy Południowe

Region spodoba się z pewnością amatorom rekreacyjnego uprawiania narciarstwa biegowego. Polecamy na przykład wycieczkę na grzbiet Chřibów lub do Morawskiego Krasu. Zimowa wyprawa z bajkowego Vranova nad Dyją do Austrii, połączona z wizytą w Parku Narodowym Podyje, jest odpowiednia także dla rodzin z dziećmi. Trasa ma długość  25 kilometrów, ale prowadzi po równinie. Po drodze możemy odpocząć w przytulnych gospodach. 

Szumawa

Tutejsze trasy wiodą najczęściej poprzez gęste lasy. Dziewicza przyroda, piękne krajobrazy i zdrowy klimat sprawiają, że warunki do zimowego wypoczynku są tu doskonałe.  Miłośnikom biegówek polecamy Kvildę i okolice. Znajdziemy tu ponad 50 km przygotowanych tras biegowych, wiodących do najciekawszych miejsc, na przykład do Źródła Wełtawy.

Rudawy

Znajdziemy tu mnóstwo dobrze utrzymanych tras, w większości o średnim poziomie trudności. Na grzbiet Rudaw (Krušné hory) poprowadzi nas Magistrala Krušnohorská o długości 242 km. Rozpoczyna się ona przy zaporze wodnej Skalka koło Chebu i prowadzi aż do Děčína. W popularnych ośrodkach narciarskich trasy biegowe są regularnie przygotowywane maszynowo. Poza tymi ośrodkami szlaki są przecierane tylko przez narciarzy.

KONTAKT / AUTOR
Michał Szydlik
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.